| Szukaj |
Zagrożenie!

Lipiec nie przyniesie wielu dni z upałem?

Po gorącej i miejscami upalnej końcówce czerwca, lipiec zaczął się od zdecydowanego ochłodzenia. Po przejściu ośrodka niżowego i chłodnego frontu atmosferycznego, do kraju zaczęła napływać zimna masa powietrza z dalekiej północy.

Trajektoria wsteczna masy powietrza dla Warszawy

Trajektoria wsteczna masy powietrza - 2 lipca 2017 roku

Trzeba przyznać, że do tej pory bieżący rok nie zachwyca miłośników wysokich temperatur. Dni z wartością 30 i więcej stopni było tak niewiele, że śmiało policzymy ich na palcach jednej ręki. Niektórych z nas taki fakt może zaskoczyć, bowiem ostatnie lata coraz częściej przynosiły wysokie temperatury.

Prognoza sezonowa na lipiec nie zachwyca, zwłaszcza wydana przez NOAA. Wynika z niej, że średnia temperatura miesięczna będzie poniżej normy o około 0.5/2 st. C. To oznacza, że na dłuższy okres z upałem nie ma co liczyć i nadal takie dni o ile wystąpią, to będą się pojawiać nielicznie. 

Prognoza sezonowa NOAA

Prognoza sezonowa na lipiec

Najnowsze prognozy długoterminowe modelu GFS również potwierdzają wersję zbliżoną do prognozy sezonowej NOAA. Z aktualnych wiązek Ensebles wynika, że co najmniej do 17 lipca temperatura najczęściej będzie oscylować w pobliżu normy (biała wiązka - średnia wszystkich, czerwona - norma wieloletnia). 

Prognoza długoterminowa - wiązki ensembles GFS

Prognoza długoterminowa wiązki ensembles - lipiec 2017

Po naniesieniu wiązek na meteogram - taki obecnie zobaczymy prognozowany zakres możliwych temperatur maksymalnych i mininalnych w Rzeszowie w okresie najbliższych 14 dni.

Prognoza temperatury na meteogramie - Rzeszów

Nieco więcej optymizmu wynika z prognozy sezonowej wydanej przez NASA. Jej dane wskazują na miesiąc z temperaturą 0.5/1 st. C. powyżej normy, co nie zmienia faktu, że również w tym przypadku nie możemy liczyć na długi okres pogody z upałem.

Prognoza sezonowa - NASA

Prognoza sezonowa NASA - lipiec

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz