| Szukaj |
Zagrożenie!

Witaj! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu świadczenia usług. Jeśli akceptujesz ciasteczka i nie chcesz, aby informacja pojawiała się ponownie kliknij zgadzam się.

Powiew zimy na południowym-wschodzie kraju. Ile spadnie śniegu do poniedziałku 04.12?

W tym tygodniu pojawił się pierwszy w tym sezonie poważny epizod zimowy, który objął dość wąski obszar kraju, zwłaszcza od Górnego Śląska i częściowo Małopolski przez Ziemie Łódzką i Świętokrzyską, Mazowsze po woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie i częściowo lubelskie. W tym regionach spadło, od kilku, do kilkunastu cm mokrego i ciężkiego śniegu.

Po opadach wystąpił solidny mróz, bowiem minionej nocy 01/02.12 zanotowaliśmy, od -12 st. w Zakopanem przez -10 w Katowicach, -9/-8 w Raciborzu i Krakowie, -7 w Kłodzku, -6 w Rzeszowie i Tarnowie po -5 w Częstochowie i Opolu. Można więc stwierdzić, że mamy chwilowe wzmocnienie warunków zimowych, szczególnie na południu kraju.

Zanotowana temperatura minimalna, 01/02.12 br.

Mapa temperatura minimalna 2 grudnia

Fani zimy mogą czuć się jednak zawiedzeni na Podkarpaciu, bowiem śnieg padał w tym regionie, ale na ogół temperatura nie pozwoliła na jego zgromadzenie i utrzymanie. Sytuacja powinna zmienić się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin, gdyż spodziewamy się zaburzenia na froncie znajdującym się poza naszą wschodnią granicą.

Nad południowo-zachodnią Ukrainą znajdzie się strefa obfitych opadów śniegu, która stopniowo będzie się wdzierać nad południowo-wschodnią część Polski.

Prognozowane natężenie opadów śniegu. Niedziela 03.12 o godz. 19:00. Model ICM WRF

Prognoza opadów śniegu

Po jej odsunięciu z północnego-zachodu nad dzielnice południowo-wschodnie, w poniedziałek 04.12 dotrze kolejny front atmosferyczny. Przesuwając się przez nasz kraj, będzie niósł opady deszczu i deszczu ze śniegiem, jednak stopniowo przechodzące w śnieg, ze względu na coraz bardziej wychłodzone dzielnice południowo-wschodnie. 

Pozostaje pytanie, jak głęboko wejdą spodziewane opady śniegu oraz jaką będą mieć intensywność. O ile aktualne wydania modelu UM, WRF i GFS są ze sobą zbieżne, o tyle model ECMWF jest bardzo oszczędny w prognozie przyrostu pokrywy śnieżnej na południowym-wschodzie kraju.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do poniedziałku 04.12. Model GFS

Suma opadów śniegu model GFS

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do poniedziałku 04.12. Model ECMWF

Opady śniegu model ECMWF

Model europejski nie widzi więc aż takich opadów śniegu, jak pozostałe modele numeryczne. Wszystko ostatecznie zależy, od zasięgu wejścia spodziewanej strefy. Na tę chwilę jedno jest pewne, co najmniej na południu, wschodzie i południowym-wschodzie Podkarpacia spadnie kilka lub kilkanaście cm śniegu, najwięcej w Bieszczadach. Zachęcamy do śledzenia bieżących danych radarowych, zwłaszcza w niedzielę 03.12 późnym popołudniem i wieczorem.

Komentarze
Marek Janas

Na pogodynce dodali ostrzeżenie o opadach 10 - 15 cm ale chyba są to wartości dla terenów górskich czy możliwy jest taki opad na terenie całego regionu ?

02 grudzień - 16:47
Krzysztof Lęcznar

Nie panie Marku

02 grudzień - 17:14
Marcin Szerląg

Może co jutro w końcu popada śnieg ❄❄❄

02 grudzień - 18:28
Zbigniew Nowy

Prognoza dla Przemysla wam sie totalnie nie sprawdzila . Pada snieg juz pare godzin .

02 grudzień - 18:32
DobraPogoda24

To chyba sprawdzałeś prognozę, ale nie naszą http://dobrapogoda24.pl/pogoda-na-podkarpaciu

02 grudzień - 18:44
Marek Janas

Ależ dziękuję 😊

02 grudzień - 20:13
Zbigniew Nowy

Ha ha zmieniliscie .

02 grudzień - 20:26
Sławomir Babka

Udzielasz tu się bardziej niż kiedykolwiek i gdziekolwiek :P

04 grudzień - 17:27
Marek Janas

Hehe

04 grudzień - 18:55
Grzegorz Nowicki

"solidny mróz" haha ciekawe kto to reaguje chyba tw. z Kuby.

05 grudzień - 10:04
DobraPogoda24

Rozumiemy, że przed komentarzem nie sprawdzał Pan danych? My jednak wszystko weryfikujemy przed publikacją. -15 st. C. w polskich warunkach, to jednak "solidny mróz".

05 grudzień - 10:10
Wyślij komentarz