| Szukaj |
Zagrożenie!

Witaj! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu świadczenia usług. Jeśli akceptujesz ciasteczka i nie chcesz, aby informacja pojawiała się ponownie kliknij zgadzam się.

Smog: który sektor przyczynia się do największego zanieczyszczenia powietrza w Polsce?

Dziś 20.02 w Warszawie, Polski Komitet Energii Elektrycznej rozpoczął kampanię informacyjno-edukacyjną pt. „Energetyka kocha czyste powietrze”. Jej celem jest zmiana postaw społecznych oraz zwiększenie świadomości energetycznej i ekologicznej mieszkańców naszego kraju.

Na inauguracji zaprezentowano raport przygotowany przez ekspertów PKEE na temat prawdziwych przyczyn powstawania zjawiska smogu. W czasie prezentacji przekonywano, że za zjawisko smogu odpowiada przede wszystkim niska emisja. Chodzi o spalanie w przydomowych piecach, które stanowią około 40-43 procent emisji pyłów zawieszonych - wynika z danych Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Dane zaprezentowane podczas przedstawiania raportu PKEE

Udział procentowy zanieczyszczenia powietrza Smog

Najgorsza sytuacja ma miejsce w mniejszych miejscowościach, gdzie jest najwięcej przydomowych pieców czy kotłowni. W dużych miastach jest podobnie, ale widać tam większy wpływ transportu drogowego - wyjaśnia autor raportu, Janusz Zyśk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Naukowiec dodał, że powietrze w Polsce jest czystsze niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.

Główna przyczyna smogu w Polsce to tzw. niska emisja. Foto: pixabay

Niska emisja

Autorzy raportu wskazali również, że między 1990 a 2015 rokiem sektor energetyczny w Polsce ograniczył emisję benzo-alfa-pirenu o 77%, a pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 o 70%. Rośnie za to liczba samochodów z których korzystają Polacy, to zdaniem Janusza Zyśka przekłada się na wzrost zanieczyszczeń z tego źródła.

- Najwyższy więc czas by pewne mity i stereotypy zacząć skutecznie obalać poprzez odpowiednią informację i edukację. Przygotowany przez nas raport, wskazuje faktyczne źródła emisji zanieczyszczeń wywołujących smog - mówił na antenie Polskiego Radia Tomasz Kosiński dyrektor biura PKEE. - Sektor energetyczny w Polsce przechodzi od kilkunastu lat transformację, której siłą napędową jest ochrona środowiska i klimatu oraz dbałość o ludzkie zdrowie. Polskie grupy energetyczne podejmowały i podejmują liczne działania, które mają zapobiegać i ograniczać niekorzystny wpływ sektora na środowisko naturalne - podkreślił Kosiński.

W nawiązaniu do dzisiejszego raportu, warto przypomnieć dane Państwowego Monitoringu Środowiska - Inspekcji Ochrony Środowiska za 2013 rok. Na poniższej tabeli przedstawiono wówczas udział procentowy poszczególnych sektorów odpowiedzialnych za przekroczenia norm jakości powietrza.

Udział procentowy zanieczyszczenia powietrza Smog Tabela

Dwa powyższe raporty wskazują na porównywalny udział transportu drogowego. Inną metodologię zastosowano jednak w przypadku sektora komunalnego oraz przemysłu. W badaniu PKEE mamy wyszczególniony konkretny udział zanieczyszczeń z gospodarstw domowych. 

Reasumując, wielokrotnie powtarzane stwierdzenie, że to transport drogowy i przemysł są główną przyczyną smogu w Polsce jest mitem.

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz