ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Wstępna prognoza pogody od 11 do 16 marca. W najbliższy weekend burze, silny wiatr i opady pochodzenia zimowego nad RP?

Poprzedni tydzień przez większą część był pochmurny, a więc zgodnie z zapowiedzią. Jedynym odstępstwem prognozy była temp. maks., która okazała się często o ok. 2 st. niższa od zapowiedzi. Tymczasem w niedzielę 09.03 powróciliśmy do stabilnej i słonecznej pogody. Sprawdźmy, jak długo taka aura ma szansę się utrzymać?

 

 

 

Wtorek 11 marca

We wtorek bez większych zmian, czyli nadal słonecznie i przeważnie bezchmurnie. Temp. maks. od 9/10 do 13 st.

 

Środa 12 marca

W środę nadal pogodnie, jedynie początkowo miejscami możliwe mgły lub zamglenia, gdzieniegdzie zachmurzenie umiarkowane bądź małe. Z upływem dnia ponownie wypogodzi się do niemal bezchmurnego nieba. Temp. maks. od 7 do 11 st.

 

Czwartek 13 marca

W czwartek cały region będzie skąpany pięknym wiosennym słońcem. Temp. maks. od 9 do 13 st.

 

Piątek 14 marca

W piątek nadal powinno być pogodnie i jeszcze cieplej. Temp. maks. od 11 do 15, być może lokalnie 16 st.

 

Weekend 15-16 marca

W weekend czekają nas zmiany, bowiem nad Polskę dotrze aktywny front atmosferyczny związany z niżem, którego centrum prawdopodobnie znajdzie się nad Bałtykiem. Aktualne wyliczenia sugerują przejście frontu przez Polskę z zachodu na wschód w sobotę 15.03. Nad Podkarpacie załamanie pogody ma dotrzeć najpóźniej, bo dopiero w drugiej części dnia lub wieczorem, albo nocą na niedzielę 15/16.03. Przed frontem powinno być jeszcze dość pogodnie i ciepło z temp. maks. od ok. 10 do 15 st. Niewykluczone, że w tym dniu zdarzą się nad Polską burze! W niedzielę 16.03 nad regionem zaznaczy się strefa frontowa, która sprowadzi chłodniejszą masę powietrza i opady. Co ciekawe, aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na wys. 850 i 925 hPa wartości ujemne, a to sugeruje możliwość pojawienia się opadów śniegu, krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem! Istnieje ryzyko pojawienia się burzy. Prognozy na weekend są arcyciekawe, ale jeszcze mogą ulec korektom, gdyż ostatecznie będą zależne od umiejscowienia potencjalnego niżu oraz terminu jego wystąpienia.

 

Reasumując – Do piątku 14.03 na pewno możemy liczyć na piękną i stabilną wiosenną pogodę z coraz wyższą temp. Z kolei z upływem weekendu 15-16.03 czekają nas zmiany, gdyż spodziewany jest niż, który przyniesie chłodniejszą masę powietrza, opady, silniejszy wiatr oraz niewykluczone burze nad RP. Istnieje ryzyko pojawienia się opadów pochodzenia zimowego! Ostatecznie zjawiska oraz termin załamania pogody jest uzależniony od obszaru ulokowania centrum ośrodka niżowego.