ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Prognoza sezonowa na zimę 2015/2016

Prognozy sezonowe, to nadal loteria, ale warto zauważyć, że ich sprawdzalność z roku na rok rośnie. Mogliśmy się o tym przekonać w zeszłym sezonie, gdy prognoza NASA i Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należąca do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS) najlepiej wypadła spośród wszystkich ośrodków.

 

W przeglądzie prognoz uwzględniliśmy tylko najważniejsze instytuty prognostyczne. Rozpoczniemy od Rosjan z HMC, którzy widzą umiarkowaną zimę, z temperaturą i opadami najczęściej oscylującymi w pobliżu normy.

 

Anomalia temperatury grudzień-luty 2015/16, według Rosjan z HMC

 

Rosyjska prognoza sezonowa na zimę 2015/16

 

Anomalia opadów grudzień-luty 2015/16, według Rosjan z HMC

 

Rosyjska prognoza sezonowa na zimę 2015/16

 

Z kolei brytyjska prognoza Met Office również przewiduje największe prawdopodobieństwo (od 40 do 60%) temperatury i opadów w pobliżu normy. Dla opadów i temperatury powyżej lub poniżej normy prawdopodobieństwo jest mniejsze do 20%.

 

Zarówno rosyjska jak i brytyjska prognoza wskazuje, że w przeciągu 3 miesięcy, od grudnia 2015 r., do końca lutego 2016 r. będą się zdarzać chłodniejsze okresy, ale nie będą one zbyt uciążliwe. Możemy również liczyć na cieplejsze dni, które nie powinny być rzadkością. Wśród opadów pojawi się również śnieg, jednak jego ilości raczej nie będą duże, ze względu na wpływ wyżu, który ma blokować wędrówkę stref frontowych. Zima w tym wydaniu powinna być słaba i umiarkowana bez ekstremalnych opadów i mrozów.

 

Tymczasem prognoza Amerykanów z NWS jest podobna do zeszłorocznej. Anomalia temperatury najczęściej ma oscylować na poziomie 0.5-3 st. C. powyżej normy. Oznacza to, niewielką ilość śniegu, a w zasadzie przez większą część sezonu jego brak, gdyż ze względu na wyższe temperatury zamiast śniegu będzie padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Zima w tym wydaniu ma być bardzo łagodna, aczkolwiek mogą się zdarzyć epizody z silniejszym wiatrem, co może mieć związek z przejściem aktywnego i głębokiego niżu przez Bałtyk.

 

Prognoza NASA również nie daje nadziei na ostrą zimę. Anomalia temperatury przeważnie ma być wyższa o 1-2 st. C. powyżej normy.

 

Reasumując, z aktualnych prognoz sezonowych nie wynika, aby zima w sezonie 2015/16 miała być bardzo śnieżna i mroźna. Okresy z taką pogodą będą się zdarzać rzadko. Na ogół ma przeważać pogoda zmienna z temperaturą powyżej normy, a co za tym idzie z opadami mieszanymi z przewagą deszczu, aczkolwiek w tym sezonie zima powinna być nieco chłodniejsza od poprzedniej.

 

Przypominamy jeszcze o jednej prognozie w wydaniu Accuweather. Według nich zima w Polsce ma być chłodna, zwłaszcza w drugiej jej połowie. Wtedy również pojawi się ryzyko większych i trwalszych opadów śniegu, głównie w południowej połowie kraju. http://dobrapogoda24.pl/wiadomosci/1319-prognoza-sezonowa-zima-2015-16.html

 

Tradycyjnie pod koniec lutego lub na początku marca sprawdzimy, który instytut w tym sezonie wydał najlepszą prognozę.