ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Zostanie wprowadzony zakaz opalania się przez osoby nieletnie?

Wszystkich miłośników Słońca, a tym samym opalania się w czasie urlopu uspokajamy, że chodzi o zmianę przepisów dotyczących korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Po wielu latach dyskusji prace w tej kwestii zainicjował Andrzej Duda, poinformowała Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta. 

 

 

Na razie jednak nie wiadomo, jakie rozwiązania znajdą się w przepisach. "Kancelaria Prezydenta podjęła prace nad przygotowaniem stosownej regulacji prawnej. Obecnie jest ona w trakcie opracowywania" – dodała Anna Surówka Pasek.


Szczegóły owiane są jeszcze tajemnicą. Sama deklaracja cieszy jednak specjalistów, w tym prof. Piotra Rutkowskiego z Centrum Onkologii w Warszawie. Jego zdaniem opalanie w solarium powinno być zakazane dla osób niepełnoletnich. "Oparzenia słoneczne czy korzystnie z solariów dla osób poniżej 18 lat czyli dzieci i młodzieży niestety wiąże się z bardzo dużym wzrostem zachorowań na nowotwory" - podkreśla ekspert.  


Biuro Rzecznika Praw Dziecka podaje, że w 18 krajach Unii Europejskiej rokrocznie notowanych jest ok. 3,5 tys. nowych przypadków zachorowań na czerniaka oraz prawie 800 przypadków zgonów związanych z korzystaniem z łóżek opalających. Zakazy korzystania z solariów dla nieletnich obowiązują m.in. we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii.