ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

W sierpniu nietypowe całkowite zaćmienie Słońca. Pierwszy taki przypadek od 1918 roku

Agencja NASA poinformowała, że w poniedziałek 21 sierpnia br. będzie mieć miejsce nietypowe całkowite zaćmienie Słońca. Fenomen polega na tym, że po raz pierwszy od 1918 roku, będzie ono widoczne od wybrzeża zachodniego po wybrzeże wschodnie USA. Jeśli pogoda dopisze, to mieszkańcy niemal całego kontynentu Ameryki Północnej zobaczą częściowe zaćmienie Słońca, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią i Słońcem, w czasie gdy rzuci cień na naszą planetę. Tymczasem obszar ze ścieżką całkowitego zaćmienia rozpocznie się w pobliżu Lincoln City, a skończy w pobliżu Charleston, w południowej Karolinie.

 

Ścieżka całkowitego zaćmienia Słońca, 21 sierpnia 2017 roku

 

 

Efekt całkowitego zaćmienie Słońca możliwy jest tylko na Ziemi, gdyż wynika to z kosmicznej geometrii. Słońce ma średnicę około 400 razy większą od Księżyca, ale nasz satelita jest wtedy również około 400 razy dalej. Słońce i Księżyc z naszej perspektywy wydają się być wówczas tej samej wielkości.

 

Zjawisko, gdy Księżyc i Słońce ustawią się dokładnie naprzeciw siebie występuje co 12-18 miesięcy. W trakcie całkowitego zaćmienia mamy rzadką okazję, aby spojrzeć prosto w Słońce, zwłaszcza na jego koronę, która widoczna jest, jako perłowe promienie i serpentyny, promieniujące wokół tarczy.