ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Polska będzie rozwijać geotermię

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na początku października ubiegłego roku podpisał umowę o współpracy z Geotermią Podhalańską na odwiert, który ma umożliwić pozyskanie ciepła, ale również energii elektrycznej. Ma ona trafić do sieci ciepłowniczej Nowy Targ. W Szaflarach w powiecie nowotarskim powstanie najgłębszy odwiert w Polsce sięgający ponad 5 kilometrów wewnątrz ziemi.

 

Polski rząd będzie kontynuował inwestycje nastawione na energię geotermalną, gdyż jak przekonywał minister środowiska - Jan Szyszko – to technologia przyszłości, pozwoli bowiem sprostać wymogom unijnej i globalnej polityki klimatycznej jeśli chodzi o redukcję emisji dwutlenku węgla.

 

Państwowy Instytut Geologiczny i Państwowy Instytut Badawczy opracował mapę z gęstością strumienia cieplnego. Poniższe dane przedstawiają ocenę potencjału rozwoju geotermii w Polsce.

 

 

Państwowy Instytut Geologiczny i Państwowy Instytut Badawczy opracował mapę z gęstością strumienia cieplnego. Dane przedstawiają ocenę potencjału rozwoju geotermii w Polsce.

 

Na wczorajszej 06.04 konferencji, profesor Szyszko przypomniał, że ciepłownictwo oparte na węglu emituje około 27 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Minister zaznaczył, że według szkoły geologa Juliana Sokołowskiego, zasoby geotermalne kilkadziesiąt razy przewyższają nasze potrzeby, jeśli chodzi o energię cieplną. "Nasze zasoby geotermalne to bezemisyjna produkcja ciepła, to przy rozwoju technologii również bezemisyjna produkcja chłodu, to również bezemisyjna produkcja prądu w układach kogeneracji" - dodał minister. Podkreślił, że geotermia to nasza przyszłość i powrót do polityki, którą rząd Prawa i Sprawiedliwości realizował w latach 2005-2007.

 

Zainteresowanie geotermią jest duże, zwłaszcza samorządów, które w geotermii widzą duże szanse zaopatrzenia mieszkańców miast w ciepło. O geotermalnych ciepłowniach myślą m.in. Konin, Koło, Sieradz i Sochaczew. Na projekty geotermalne rząd zamierza przeznaczyć około miliarda złotych, w tym na rozpoznanie geologiczne i wykonanie odwiertów - 200 milionów złotych. Na budowę nowych i modernizację już istniejących ciepłowni geotermalnych - 500 milionów złotych. Część pieniędzy będzie pochodziła ze środków unijnych.

 

Jako przykład jest podawana Geotermia Podhalańska, która ogrzewa około 40 % obiektów w Zakopanem. Dostarcza także ciepłą wodę dla mieszkańców. W ciągu najbliższych 2-3 lat ma powstać 6 nowych instalacji geotermalnych. Dane wskazują, że potencjał techniczny geotermii w Polsce to około 30 % krajowego zapotrzebowania na ciepło.