Reklama



Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Naukowcy stworzyli sztuczną atmosferę i emitują gigantyczne ilości CO2

Naukowcy w Wielkiej Brytanii rozpoczęli wyjątkowy eksperyment. Fragment lasu w Staffordshire otoczyli sztuczną atmosferą. Celem testu jest oszacowanie, jak żywe organizmy reagują na zmiany klimatu i co czeka ludzi w przyszłości. 

 Miejsce przeprowadzanego badania

 


Niecodzienne laboratorium znajduje się na wolnym powietrzu. Ze specjalnych masztów emitowane są gigantyczne ilości dwutlenku węgla – poinformował szef projektu profesor Rob MacKenzie z Uniwersytetu Birmingham. "Co trzecia, a może co czwarta cząsteczka dwutlenku węgla, którą emitujemy spalając paliwa kopalne, jest pochłaniana przez rośliny. Ważne, byśmy ustalili, czy jest to właśnie cząsteczka co trzecia, czy co czwarta. To ogromna różnica" – dodał profesor MacKenzie.


Ta wiedza pozwoli naukowcom oszacować, na jakiego rodzaju zmiany klimatyczne powinna przygotować się cała ludzkość. Eksperyment, który potrwa dziewięć lat, ma nam ponadto dać odpowiedź na pytanie, jak lasy będą reagować na poziom dwutlenku węgla oczekiwany w połowie XXI wieku.

 

Podobne eksperymenty prowadzi się w 4 krajach, ale jest to pierwsze tego typu badanie w Europie. Obejmuje ono obszar 25 hektarów z lasem liczącym w tym miejscu ponad 300 lat. Dominującym gatunkiem drzewa jest dąb szypułkowy. W czasie eksperymentu stężenie CO2 ma się utrzymywać na poziomie 550 ppm (obecnie średnia światowa w obserwatorium na Hawajach to nieco ponad 400).

 

Zdjęcie: BBC