ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Po zmianie czasu potrzeba wielu dni na przestawienie zegara biologicznego

W nocy 25/26.03 zmieniliśmy czas zimowy na letni przesuwając wskazówki zegara z godz. 2 na 3. Niestety, nasz organizm nie dostosowuje się w ciągu godziny do zmiany, a potrzebuje od kilku dni, do nawet 2 tygodni, aby przestawić swój zegar biologiczny - wyjaśniają neurolodzy.

 

Jest to związane z tym, że wszystkie procesy w organizmie przebiegają cyklicznie, więc zmiana czasu prowadzi do zakłócenia procesów metabolicznych, wydzielania hormonów oraz termoregulacji. Konsekwencją będzie więc zmęczenie i senność. Ponadto mogą pojawić się problemy z koncentracją oraz zaburzenia apetytu, bo zmianie ulegną pory posiłku. Przejście na czas letni mniej odczują skowronki, czyli osoby, które lubią wstawać wcześnie. Natomiast sowy będą potrzebowały więcej czasu, aby się przystosować.

 

 Mapa prezentująca kraje wprowadzające lub niewprowadzające zmianę czasu

 

 

 

Kolor niebieski - kraje wprowadzające zmianę czasu

 

Kolor pomarańczowy - kraje w przeszłości wprowadzające zmianę czasu, ale obecnie z tego zrezygnowały

 

Kolor czerwony - kraje w których nigdy nie wprowadzono zmiany czasu

 

Mimo, że czas zimowy jest właściwy dla geograficznego położenia Polski, to czas letni wprowadzamy, aby lepiej wykorzystać światło słoneczne. Chodzi o to, aby w sezonie wiosenno-letnim oraz na początku jesieni wykorzystać dodatkową godzinę na różnego rodzaju aktywność. Zmianę czasu wielu ekspertów traktuje jako swego rodzaju relikt przeszłości, od którego powinniśmy odchodzić. Z jednej strony wynika to zapewne z przyzwyczajeń, a z drugiej wciąż nie ma definitywnych badań, jaki jest wpływ tej operacji na różne dziedziny.

 

Założeniem zmiany czasu jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i wynikająca z tego oszczędność energii. Wielu ekspertów podważa jednak płynące z tego korzyści. Inne wątpliwości budzi wpływ zmiany czasu na nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Utracona godzina snu może powodować negatywne skutki i zdaniem wielu specjalistów może mieć wpływ na przykład na zwiększenie liczby wypadków w poniedziałek po zmianie czasu. Wymieniają oni także ujemne oddziaływanie na pracę serca i mózgu, czego wynikiem może być wzrost liczby zawałów i udarów. 


Według ekonomistów, negatywnym skutkiem przejścia na czas letni są utrudnienia i straty wynikające ze zmiany rozkładów firm transportowych, czy zamknięcia w nocy systemów banków internetowych. Zgodnie z niektórymi analizami, po każdej zmianie czasu następuje okresowy spadek wydajności pracy i zwiększenie liczby zwolnień lekarskich. 

 

Podział na czas letni i zimowy sięga początków XX wieku i przypisywany jest mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Jednak pierwsi wprowadzili czas letni, zwany "czasem wojennym" - Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej. W Polsce pierwszą zmianę czasu wprowadzono w 1915 roku po wyjściu Rosjan z Warszawy i zajęciu jej przez Niemców. Czas warszawski skorygowano wówczas z berlińskim. Zmiana czasu obowiązywała w okresie pierwszej wojny światowej, okresie międzywojennym i podczas drugiej wojny światowej. 


W powojennej Polsce czas letni był wprowadzany w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku. Wtedy jednak obowiązywał miesiąc krócej niż w krajach Europy Zachodniej. Obecnie czas letni jest wprowadzany zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z listopada 2016 roku, które przedłużyło stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

 

W naszym przekonaniu najbardziej korzystne dla Polski byłoby pozostawienie czasu letniego przez cały rok. Wynika to z naszej aktywności, gdyż większość potrzebuje dłuższego dnia w godzinach popołudniowych a nie porannych.