ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

NASA i Agencja Ochrony Środowiska nie będą zajmować się badaniem klimatu?

W kampanii wyborczej Donald Trump powtarzał, że NASA powinna zajmować się głównie badaniem kosmosu a nie klimatu. Wygląda na to, że jego zapowiedzi mogą być zrealizowane. Co prawda w propozycji budżetu USA autorstwa prezydenta Trumpa, finansowanie na rzecz klimatu ma być podtrzymane, ale warto zauważyć znacznie mniejszą proponowaną sumę. Niewykluczone, że jest to pierwszy krok do zupełnego odejścia NASA od tematu klimatu w przyszłości.

 

Zdjęcie satelitarne Ziemi (NASA). Lipiec 2015 roku

 

 

Propozycja Trumpa zakłada, że Amerykańska Agencja Kosmiczna nie straciłaby większych pieniędzy, ale miałaby ograniczyć niektóre misje oraz badania naukowe na korzyść współpracy z biznesem, bowiem NASA już prowadzi różne projekty z firmami prywatnymi. Teraz współpraca miałaby być rozszerzona, zwłaszcza przy obsłudze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, projektowaniu baz, które miałyby powstać w kosmosie czy utrzymywaniu satelitów. NASA dostałaby więcej pieniędzy na badanie planet, ale znacznie mniej na program DISCOVR związany ze zmianami klimatycznymi. Jeden z edukacyjnych programów NASA wart 115 milionów dolarów miałby być całkowicie wyeliminowany. Zniknąłby też program, którego celem jest wysłanie lądownika na jeden z księżyców Jowisza - Europę, gdzie może znajdować się słony ocean.


Według amerykańskich mediów proponowany przez prezydenta Trumpa budżet może napotkać na opór kongresmenów - także republikańskich. W roku podatkowym 2018, NASA miałaby otrzymać z budżetu 19,1 miliarda dolarów, to mniej o około 200 milionów dolarów w stosunku do roku poprzedniego.

 

Budżet Stanów Zjednoczonych na następny rok, przedstawiony przez prezydenta Donalda Trumpa, przewiduje duże cięcia również w ochronie środowiska. Zyskają za to: obronność, transport i weterani. Nakłady na edukację spadną aż o 13,6 %. Amerykańscy komentatorzy zwracają uwagę, że sekretarz edukacji Betsy DeVos nie ma większego doświadczenia w zarządzaniu systemem publicznego szkolnictwa. 


Największe cięcia mają dotknąć Agencję Ochrony Środowiska, która zajmuje się między innymi walką ze zmianami klimatu. Agencja ma stracić 29,6 % swojego budżetu. Dodajmy, że jej nowy szef jest znanym sceptykiem klimatycznym. Wcześniej z misji Agencji Ochrony Środowiska nowe władze usunęły słowo „nauka”. Poprzednia misja Agencji mówiła o standardach opartych na nauce. Teraz te standardy mają być osiągalne ekonomicznie i technologiczne, ale o nauce nie ma ani słowa.