ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Niż Eckhart przynosi opady i silne porywy wiatru

Dziś 18.03 Polska dostaje się pod wpływ niżu Eckhart z centrum nad południowym Bałtykiem. Do jutra 19.03 przemieści się on nad pogranicze białorusko-ukraińskie, co oznacza, że w tym czasie wpłynie na warunki atmosferyczne w naszym kraju.

 

Prognozowany układ baryczny, w sobotę 18 marca br.

 

 

Do sobotniego południa strefa opadów deszczu obejmie niemal cały kraj, z wyjątkiem miejscami dzielnic wschodnich, ale i tutaj rozpada się w godzinach popołudniowych. Lokalnie przejściowo będą możliwe opady deszczu ze śniegiem, zwłaszcza na północy kraju, a w górach wystąpią również opady śniegu, szczególnie w Tatrach. Do wieczora opady zanikną w dzielnicach zachodnich, a na pozostałym obszarze dopiero w ciągu nocy 18/19.03, z wyjątkiem miejscami woj. wschodnich i północno-wschodnich, gdzie opady utrzymają się również w niedzielę 19.03. Dodajmy, że pod koniec strefy frontowej w tej części kraju deszcz lokalnie zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg.

 

Na naszą uwagę zasługuje prognoza wiatru. W wyniku zwiększenia gradientu ciśnienia, nasili się zachodni i północno-zachodni wiatr. W sobotnie 18.03 popołudnie jego strefa obejmie woj. zachodnie, a następnie do wieczora przemieści się w głąb kraju obejmując dzielnice południowe, centralne i Wybrzeże. W tej części kraju jego porywy mogą osiągać miejscami do 65/90 km/h. Lokalnie na Wybrzeżu i wysoko w górach powieje silniej. Do wieczora wiatr nie powinien stanowić zagrożenia w woj. wschodnich i północno-wschodnich. Sytuacja zmieni się w ciągu nocy 18/19.03, gdy silny wiatr obejmie również dzielnice wschodnie i południowo-wschodnie. W niedzielę 19.03 silny wiatr utrzyma się jeszcze w woj. południowo-wschodnich, zwłaszcza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, gdzie osłabnie najpóźniej, bo dopiero późnym popołudniem.

 

 Prognozowana suma opadów do końca dnia, w poniedziałek 20 marca br.

 

 

W nocy 19/20.03 od zachodu zaczniemy się dostawać pod wpływ kolejnej strefy opadów związanej z niżem znad południowej Skandynawii. Z upływem kolejnych godzin oraz w ciągu dnia w poniedziałek 20.03 opady będą obejmować coraz większy obszar kraju docierając do dzielnic wschodnich.

 

Po tym epizodzie do Polski zacznie w nowym tygodniu napływać cieplejsza masa powietrza. Oznacza to znaczne ocieplenie, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia, ale o tym napiszemy więcej w kolejnej prognozie, gdy podamy prognozowaną wartość temperatur i ich okres trwania o ile prognoza nie ulegnie zmianie.

 

Mapa druga: kachelmannwetter