ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Nieprzewidywalne tornado w Niemczech. Lejowi towarzyszyła tęcza

Niemcy to kraj w Europie, gdzie statystycznie w ciągu roku występuje największa ilość ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, w tym związanych z przejściem tornad. W tym sezonie zjawisko rozwinęło się wyjątkowo wcześnie. Wczoraj 09.03 późnym popołudniem (po godz. 17:00) odnotowano fotogeniczne tornado blisko Würzburga. W sieci pojawiło się mnóstwo filmów oraz zdjęć pokazujących „oświetlony lej” wraz z tęczą!  

 

Zdjęcie Radio Gong Würzburg

 

 

Zjawisko zaskoczyło meteorologów, gdyż żadna prognoza nie wskazywała dużego ryzyka ekstremalnych zjawisk. Ponadto miejscami wystąpiła burza i ulewne opady deszczu. Co najmniej 50 dachów z budynków mieszkalnych zostało zerwanych lub uszkodzonych. Lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej i zwróciły się o pomoc finansową do władz federalnych.

 

 

Tornada w Niemczech najczęściej występują w sezonie letnim, dlatego tak wczesne jego zejście zaskoczyło wszystkich, w tym zwłaszcza służby odpowiedzialne za prognozowanie i ostrzeganie mieszkańców.

 

 Zdjęcie Radio Gong Würzburg

 

 

 Zdjęcie Marcel Kirschstein