ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

W Polsce powstanie elektrownia jądrowa. W 2019 roku poznamy miejsce lokalizacji

Co jakiś czas powraca temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Już w latach 80-tych rozpoczęły się prace nad Jeziorem Żarnowieckim z siedzibą w Nadolu, gdzie władze komunistyczne podjęły decyzje o powstaniu pierwszej tego typu elektrowni. Zmiana warunków ekonomicznych po 1989 roku oraz długotrwałe protesty aktywistów i mieszkańców spowodowały, że budowa została wstrzymana i elektrownia wówczas nie powstała.

 

Współczesna elektrownia atomowa we Francji. Foto: Stefan Kuchn

 

 

Kolejne rządy tylko mówiły na temat tej inwestycji, ale w zasadzie nic nie robiły w tym kierunku. Poprzedni harmonogram prac przyjęty jeszcze za czasów rządów koalicji PO-PSL zakładał, że do końca 2016 roku znana będzie lokalizacja oraz technologia, w której powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa. Obecnie władzę sprawuje PIS, który jest przychylny atomowej technologii. Jeśli uda im się utrzymać władzę przez dłuższy okres, to wiele wskazuje, że inwestycja o której wspomina się od lat zostanie zrealizowana.

 

Do końca marca br. powstanie nowy harmonogram budowy oraz model finansowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformowało Ministerstwo Energii. Resort zrezygnował z tak zwanego przetargu zintegrowanego. Oznacza to, że będzie oddzielny przetarg na wybór dostawcy i technologii. Do połowy roku plan i model finansowania może być zaakceptowany przez radę ministrów. 


Lokalizację elektrowni poznamy najwcześniej za dwa lata. Obecnie w dwóch miejscach prowadzone są badania środowiskowe i geologiczne. Pierwsza, to Kopalino-Lubiatowo, a druga to Żarnowiec. Wskazanie konkretnej lokalizacji będzie możliwe w 2019 roku. Wciąż nie wiadomo, jakie będą koszty tej inwestycji. Według nieoficjalnych szacunków, może ona kosztować około 50 miliardów złotych. Resort chciałby mieszanego - publiczno-prywatnego finansowania.


Największym wyzwaniem dla rządzących jest więc znalezienie sposobu finansowania. Eksperci doradzają aby rząd przygotował plan pomocy publicznej, który zyska akceptację Brukseli. Władze powinny również poinformować, ile trzeba będzie dopłacić do nowej technologii. Pamiętajmy, że podobnie jak pozostałe źródła energii również energia jądrowa wymaga dotowania. Temat energii jądrowej poruszał także minister energii - Krzysztof Tchórzewski, który w TVP Info powiedział, że Polska ze względu na wymagania klimatyczne powinna wybudować elektrownię jądrową. 

 

Plan budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to wynik wielu czynników spośród których najbardziej istotne to rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz nowe wymagania środowiskowe.