ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Wzrośnie sprawdzalność prognoz pogody

Instytuty meteorologiczne do prognozowania pogody wykorzystują m.in. modele numeryczne, które różnią się od siebie głównie siatką i ilością przetwarzanych i nanoszonych danych. Nie zmienia to faktu, że danymi wejściowymi dla wszystkich są modele globalne. Najważniejsze z nich to: amerykański GFS (Global Forecast System) i europejski ECMWF.

 

Model ECMWF

 

 

Superkomputer, który oblicza prognozy dla modelu ECMWF znajduje się na południu Anglii w miejscowości Reading. Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych planuje jednak powstanie nowego superkomputera. Państwa członkowskie zdecydowały, że zostanie on zainstalowany we Włoszech w Bolonii.

 

Zmiana lokalizacji wynika z faktu przestarzałych brytyjskich budynków, które nie spełniają najnowszych standardów. Decyzja ma zostać przyjęta przez włoski rząd najpóźniej w czerwcu. Maszyna ma być dziesięciokrotnie wydajniejsza od obecnych. Plan zakłada, że dane operacyjne z nowego superkomputera mają być dostępne od 2020 roku.