ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Zasiewają chmury i tracą turystów

Pogoda nie rozpieszcza turystów i mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zalane ulice, wielokilometrowe korki i niska temperatura, to skutki trwającej od kilkunastu dni (z krótkimi przerwami) złej pogody. Turyści odpoczywający w Dubaju czy Abu Zabi często narzekają na brak Słońca i temperatury (w górach spadek do 9 st. C.), które nie pozwalają im na wymarzony odpoczynek.

 

Wielkość zachmurzenia nad Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. 26 lutego br.

 

 

Wczoraj 26.02 z powodu padającego przez cały dzień deszczu doszło do wielu wypadków, a w konsekwencji do wielokilometrowych korków, w których kierowcy spędzili nawet po kilka godzin. Oprócz naturalnych zjawisk meteorologicznych za dubajskimi opadami deszczu stoi również operacja tak zwanego "zasiewania chmur". Polega ona na dostarczeniu w pobliżu chmury substancji chemicznej, która wymusza spłynięcie wody na ziemię pod postacią deszczu lub śniegu. Substancją tą jest najczęściej jodek srebra.

 

Wcześniej miejscowi meteorolodzy przy użyciu zaawansowanych radarów pogodowych, danych satelitarnych i balonów meteorologicznych określają występujący rodzaj właściwości fizycznych i chemicznych chmur. Jeśli jest on odpowiedni, to wydają zalecenie do startowania specjalnych samolotów z rozpylaczami. Jedna operacja trwa przeważnie 3 godziny. Zjednoczone Emiraty Arabskie przez większą część roku borykają się z wysokimi temperaturami i suszą, dlatego stworzono program, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wodnego kraju.

 

Do tej pory największe opady połączone z burzami wywołano na początku marca ubiegłego roku. Jednego dnia spadło tyle deszczu, ile normalnie w tej części świata spada w ciągu dwóch lat. Poprzednie ulewy zbliżone do tych z marca zanotowano w tym pustynnym kraju w 1977 roku, ale wtedy bez ingerencji człowieka.

 

Co ciekawe, za kilka lat skończą się złoża ropy naftowej, jednego z podstawowych sektorów gospodarki tego kraju. Dlatego Emiraty spore sumy pieniędzy przeznaczają na inwestycje w zakresie sportu i turystyki, gdyż w przyszłości mają być głównymi źródłami utrzymania obywateli i państwa. Powstaje więc pytanie, czy program zasiewania chmur będzie nadal kontynuowany?

 

Od początku stycznia br. przeprowadzono w Emiratach prawie 60 operacji zasiewania chmur. W ciągu ostatnich trzech dni kolejnych 10. Według Narodowego Centrum Meteorologicznego eksperymenty te spowodowały nawet 20% wzrost opadów deszczu w ostatnich latach.

 

Więcej o badaniach i zasiewaniu chmur w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dowiecie się z filmu (napisy w języku angielskim). 

 

 

Zdjęcie NASA