ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Mobilny radar NATO nad naszymi głowami

Do Polski został ponownie skierowany mobilny radar, czyli samolot z systemem wczesnego ostrzegania AWACS. Wylądował w tym tygodniu w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Maszyna wcześniej wykonywała misję patrolową przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO.

 

Samolot z radarem wczesnego ostrzegania nad Polską w 2014 roku

 

 

Jego antena ma większy zasięg niż tradycyjny radar naziemny i może obserwować obszar wielkości Polski. Eksperci zapewniają, że to bardzo użyteczna maszyna. Jest w stanie wykrywać obiekty znajdujące się w powietrzu, na wodzie, a nawet obserwować samochody na autostradzie.


AWACS koordynuje również pracę myśliwców wielozadaniowych, działając jak powietrzne stanowisko dowodzenia. W ten sposób zostają przydzielane dla nich cele. Maszyny AWACS latają nie tylko w Europie, ale również na Bliskim Wschodzie. Współcześnie to obowiązkowy element każdej misji NATO, gdyż zwykłe radary mają wiele niedoskonałości.

 

Samolot z systemem AWACS w 2014 roku nad Polską

 


Sojusz Północnoatlantycki dysponuje 16 samolotami typu AWACS. Przy każdej z nich pracuje czterech członków załogi lotniczej i co najmniej kilkunastu żołnierzy odpowiedzialnych za obsługę systemów radiolokacyjnych. Nad polskim niebem AWACS wykonuje regularne misje patrolowe i ćwiczenia. Był również wykorzystywany jako samolot wczesnego ostrzegania w czasie Euro 2012, czy szczytu NATO w Warszawie.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Łukasza Żaka