ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

W lutym temperatura potrafi wzrosnąć powyżej 20 st. C.

Tegoroczny luty nie będzie miesiącem rekordowo ciepłym, ale nie mamy powodów do narzekań, gdyż jego ostatnie dni po chwilowym ochłodzeniu przyniosą nam dwucyfrowe wartości temperatur na południu kraju. Zanim to nastąpi, to dziś 25.02 mamy okazję przypomnieć najcieplejszy dzień lutego w historii pomiarów w Polsce.

 

Reanaliza masy powietrza na wysokości 1.5 km. 25 lutego 1990 roku

 

 

27 lat temu, 25 lutego 1990 roku w Makowie Podhalańskim temperatura wzrosła do 21.4 st. C. Jest to dotychczas najwyższa wartość temperatury zmierzona na obszarze obecnej Polski. Kolejny w kolejności był Kraków z temperaturą 21 st. C., Tarnów 20.6 st. C. i Nowy Sącz 20.3 st. C.

 

W tym dniu Polska znajdowała się pod wpływem wału wyżowego ciągnącego się od Kazachstanu przez kraje basenu Morza Śródziemnego po Azory na Atlantyku. Z kolei na Morzu Północnym znajdował się dość głęboki niż. Takie rozmieszczenie układów barycznych spowodowało skierowanie ciepłej masy powietrza z rejonu Wysp Kanaryjskich i północno-zachodniej Afryki do południowej i środkowej Europy.