ReklamaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane artykuły

Podkarpackie kamery on-line

Nowy rekord prędkości wiatru na Łomnicy w Tatrach

Jak podaje słowacki instytut meteorologiczny SHMU, w czasie przejścia niżu Tomasz, porywy wiatru na Łomnicy (2634 m n.p.m.), drugim co do wysokości szczycie w Tatach (po Gerlachu) - osiągnęły 222 km/h. Jest to najsilniejszy zanotowany podmuch od początku pomiarów, które rozpoczęto na tamtejszej stacji w 1951 roku. Wcześniejszy rekord pochodził z 11 lutego 2011 roku i wynosił 220 km/h.

 

 

W tym czasie na Kasprowym Wierchu, gdzie znajduje się obserwatorium IMGW porywy wiatru osiągnęły 151.3 km/h. Pamiętajmy, że Kasprowy jest o blisko 650 metrów niższy od Łomnicy.

 

 

Na przestrzeni ostatnich 66 lat, tylko czterokrotnie zanotowano na Łomnicy porywy wiatru przekraczające 200 km/h. Słowacki rekord prędkości wiatru w Tatrach nie został jednak pobity. Został on zanotowany w obserwatorium Skalne Pleso i nadal wynosi 283 km/h. Pomiar dokonano na wysokości 1751 metrów w Dolinie Łomnickiej.